25.-27.08.2005 toimusid EKL kutsehaigete teabepäevad Säreveres

25. augustist kuni 27. augustini toimusid  Kutsehaigete Liidu korraldatud  teabepäevad Säreveres Türi Majanduskooli ruumes. Kohal olid kutsehaigeid kõigist maakondadest – kokku ligi 100 inimest.

Algatuseks  tutvustas direktor Toomas Sadeiko  Türi kooli, nende Eesti kaasaegsemat auto-diagnostikakeskust. Soovijad said tutvuda Särevere jaanalinnufarmiga ja ka diagnostikakeskusega. Samuti kuulub koolile hobusefarm, seoses sellega avati sel aastal  koolis uus eriala koostöös Tartu Ülikooli arstiteaduskonnaga – hipoteraapia.
See loob võimaluse füüsilise puuetega inimestel tegelda hobustega koos hipoterapeudiga – ravi otstarbel.
Kutsehaigetega oli kohtuma tulnud  Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Kadi Pärnits.
Ta tutvustas, mis on uut seadusandluses, mis puudutab kutsehaigeid. Samuti lisas ta, et rehabilitatsiooniks on kulutatud sel aastal 7,5 miljonit krooni – sellest 3,5 miljonit kulus plaani koostamiseks. Ta arvas, et see suhe pole päris õige. Üldse on sel aastal  eraldatud üle 21 miljoni  rehabilitatsiooniks.
Järgmisel päeval kohtuti  Sotsiaalkindlustusameti töötajatega – kohal olid Airi Nõmm ja  Haldi Ojamaa Tallinnast. Kutsehaiged said konkreetseid vastuseid küsimustele, mis puudutasid  rehabilitatsiooni raviasutuses, selle kestvust jne. Palju tekitas küsimusi  puude astmete määramine, hüvised ja nende maksmine. Palju on inimesi, kes peale tööõnnetust või kutsehaigusse jäämist heidetakse tänavale – enamikul tuleb ette võtta kohtutee( kui asutus eksisteerib edasi). Siin muutusi pole.
Väga huvitavalt  rääkis moderatsioonist  Silva Anspal EAS –st. Ta tutvustas ürituste korraldamist ühingutes. Vahetati mõtteid selle üle – mis vahe on koosolekul ja infotunnil jne.
Alati tutvustatakse teabepäevade viimasel päeval loodusraviga tegelejaid meile.
Juunikuus tutvustas Rõuges Kutsehaigete Liidu teabepäevadel taime- ja apteegikaaniravi  Valentina , kes ütles, et 300000 taimest kasutab inimene ainult 1000. Samuti pooldab ta kõrvaküünalde kasutamist kallite ravimite asemel. See on vana Hiina ravimeetod. Kutsehaiged  võtsid  väga hästi ta esinemise vastu.
Nüüd augustis oli teabepäevade külaline tähetark Igor  Mang.  Tema vaagis füüsilise ja vaimse tervise näitajaid  läbi astroloogilise sümboolika. Elab praegu ise Varbola  linnuses, aitab taastada taarausku. Pooldab ökoelu, tuleb vähe liha süüa- ise on peaaegu taimetoitlane.
Siberis Sajaanides on ökoküla- maailma suurim: seal elab 5000 inimest, peaaegu kõigist rahvustest. Selles külas tehakse kõik käsitsi.
Samuti rääkis ta, et kõik puud on raviva toimega. Kask mõjub närvisüsteemile hästi.
Jõudu annavad tamm ja lehis.  Haab, jalakas, saar ja jugapuu aitavad valu leevendada.
Ta rääkis tähtkujude mõjust inimese elule, haigustest, mis kimbutavad  üht või teist tähtkuju  enam. Samuti soovitas igasse ruumi väikese püramiidi panna, hea mõju.
Kõik osalejad leidsid, et  Kutsehaigete Liidu poolt oli väga hästi  korraldatud  üritus.
Kutsehaigete tegemistest saab teada ka meie interneti  kodulehelt:www.valgaky.ee

(30.08.2005 ilmus ka artiklina “Kutsehaigete  teabepäevad  Järvamaal” ajalehes Valgamaalane)

Comments are closed.