Mõtteid jõulukommetest

Siinkohal väike ülevaade erinevate rahvaste jõulukommetest.

Eestis elab üle 70 eri rahvusest inimese koos eestlastega. Kõigil rahvastel on jõulud perekeskne püha.
Jõulusid tähistatakse eestlastega koos ja pärast iga rahvus ise. Ainult juudid ja musulmanid ei tähista siis. Eesti rahvustoidud- verivorsti ja süldi – on paljud rahvused omaks võtnud.
Lätlaste laual on veel lisaks seapraele pruunid oad või herned pekitükkidega ja  väikesed pekipirukad. Ka grusiinlased tähistavad jõule eestlastega koos, ainult uusaasta on neil 6.jaanuaril. Toidud on ka erinevad- gruusia rahvusköök(lambaliha, kebabi  ja pähklitest maiustused).
Ukrainlastel on 24.dets. harilik õhtu- ainult surnutele jäetakse ööseks süüa. Ja lauale laudlina koos puuviljakompotiga .Jõule ei tähistata. Heinakõrte järgi ennustati saaki aastavahetusel. Nüüd Eestis elades on nad hakanud jõule tähistama koos eestlastega.
Tshuvassid  on türgikeelsed õigeusklikud- 24.dets. on neil juba uusaasta. Väiksed lapsed käisid majast majja – pakuti maiustusi, tehti õlut ja pirukaid.
Korealased söövad ka verivorsti- lisaks oma rahvustoitudele. Uusaasta ida- budismi kalendrist: eri ajal 29.jaanuarist kuni märtsini on neil.
Moldaavlastel on harilik püha- käiakse külas, jõulud on neil 6.jaanuaril, laulavad rahvalaule ja käivad külas-aga uusaasta on 13.jaanuaril.
Kabardini-balkaarid  tähistavad koos musulmanidega novembri keskel jõulusid, sest siis on neil saagikoristus lõppenud.
Juudid- jõulud ja hanuka  on neil alati koos. Siis pannakse erinevad küünlad põlema. Päkapikke ei ole neil. Uusaasta on septembri algusest- kuni oktoobri alguseni – on liikuvad pühad. Jõulud ei ole nii tähtsad.
Venelased kui õigeusklikud tähistavad jõule 6.jaanuaril.Aga päkapikke ootavad koos eestlastega 24.detsembril. Jõuluvana neil pole nagu ka teistel rahvustel. Koljaadal käivad üksteisel, eriti noored neiud. Kes ootavad peiut.
Usbekkidel tuleb uusaasta 21.märtsil(kesk-aasias).Ka turkmeenidel  on see looduse ärkamine ja uue aasta algus seotud.
Ainult eestlastel on komme 24.detsembril surnuaias esivanemate haudadel käia.
Igale rahvale on omad kombed armsad. Need kombed eristavad meid.

Comments are closed.